Види і принципи роботи твердопаливних котлів

tverdopalivnuy-kotel-v-zhitomiri2

0301.17
Види і принципи роботи твердопаливних котлів

Небагато жителів заміських будинків можуть похвалитися газовим опаленням, але все ж такі щасливчики є.

Якщо Вам набридло чекати порожніх обіцянок про проведення газової магістралі до Вашого населеному пункту — пора задуматися про автономний пристрій опалення. На сьогоднішній день існує безліч варіантів для створення тепла і комфорту в приватному будинку, але найбільш раціональним з них є твердопаливний котел.

 

Де використовуються твердопаливні котли?

З кожним роком ми спостерігаємо зростання цін на дизельне паливо, електрику, газ. Все це тільки підкреслює доцільність придбання котла, який би функціонував на твердому паливі. Система, створена на його основі дозволить стати повністю незалежними від зовнішніх енергоносіїв, оскільки більшість твердопаливних котлів функціонують без підключень до електромережі. Як правило, твердопаливні котли використовуються в тих місцях, де існують проблеми з подачею магістрального газу. А для нашої країни, яка багата на деревину такий котел просто незамінний.

Як працюють твердопаливні котли?

princyp-roboty-tverdopalivnuy-kotel-v-zhitomiri.jpg

Будова твердопаливного котла

Для того щоб зрозуміти принцип дії такого котла необхідно зрозуміти його будову. Отже твердопаливний котел складається з наступних частин.

Топка

Це одночасно і камера згоряння і теплообмінник. У свою чергу топка складається з: порталу для подачі палива, зони виводу летких продуктів згоряння, колосникових грат, ємності для збору попелу і отворів для подачі повітря. Принципі роботи такий: горить тверде паливо, завдяки цьому нагріваються стінки топки, розігрівається вода навколо топки, яка знаходиться у водяній сорочці пристрою.

Водяна сорочка

Найчастіше топка дров’яного котла має подвійні стінки. Між ними і розташовується теплоносій (вода). Це водяна сорочка. Як було зазначено вище, при горінні палива нагрівається вода у водяній сорочці. У зв’язку з цим з’являються теплові потоки, які піднімають гарячу воду у верхню частину цієї сорочки. Звідси вода потрапляє в теплопровід. Таким чином проходячи по трубопроводу гаряча вода віддає своє тепло приміщенню, після чого оходжена вода повертається в сорочку через нижній патрубок.

Для того щоб вода швидше проходила по всій системі твердопаливні котли іноді оснащуються спеціальними циркуляційними насосами. Хоча все ж переважна більшість котлів такого типу призначаються для відкритих опалювальних систем, в яких вода проходить по системі самопливом. Це пов’язано з тим, що такі системи більш надійні, прості, економічні і незалежні. Такі котли придатні для використання навіть в тих місцях, де зовсім немає ознак цивілізації.

Система видалення чадних газів

Горіння палива в котлі також сприяє утворенню великої кількості диму. Тому невід’ємною частиною таких систем є димохід. Теплоізоляційні труби, що йдуть від котла і відводять утворився дим на вулицю.

Система контролю і регулювання температури

Всім нам відомо, що процес горіння неможливий без подачі повітря, а інтенсивність горіння безпосередньо залежить від інтенсивності цієї подачі. Подача повітря в твердопаливних котлах регулюється механічним заслінками і шиберами. Ця система досить проста і надійна. Якщо температура всередині котла досить висока — відбувається розширення стінок регулятора і заслінка опускається. Таким чином кількість повітря надходить в топку зменшується і температура знижується. Якщо ж температура навпаки дуже низька заслінка піднімається і потік повітря стрімко збільшується, разом з ним збільшується і інтенсивність горіння. Звичайно все це здається занадто простим і примітивним. Але доведено, що це самий дієвий, ефективний спосіб, який використовується в більшості моделей твердопаливних котлів і не має конкурентів.

Якими бувають твердопаливні котли?

tverdopalivnuy-kotel-v-zhitomiri3

Види твердопаливних котлів

Твердопаливні котли незалежно від складності їх пристрої діляться на наступні класифікації.

За матеріалом виготовлення

 1. Сталеві. Такі котли дешевше чавунних, обслуговувати і чистити їх набагато легше. Але при цьому сталеві котли досить вимогливі до температури в зворотному трубопроводі системи. Вона повинна становити не менше +60 °С. Тому для них необхідно встановлювати спеціальні клапани, які будуть підтримувати потрібну температуру зворотки.
 2. Чавунні котли насамперед відрізняються своєю довговічністю. Але догляд за ними непростий. Такий котел рекомендується встановлювати якщо Ви знаєте що його робота буде постійною і безперервною. Витрати на чавунний котел знову не будуть виправданими якщо він буде використовуватися лише в аварійних випадках. Для таких цілей цілком підійде більш дешевий сталевий котел.

За видом палива, що використовується

 1. Дрова, торф, відходи деревообробки, брикетів;
 2. угілля;
 3. Пелети;
 4. Універсальні котли, які працюють на всіх видах палива.

За способом теплопередачі

 1. Повітряний;
 2. Паровий;
 3. Водяний (найбільш ходовий).

За принципом спалювання палива

 1. Традиційні.
 2. Тривалого горіння. Це справжня інновація в області опалювальної техніки. Котел являє собою довгу топкову камеру, навколо якої розташовується ємність з водою. Цікаво що горіння в такої камери здійснюється зверху вниз, а не навпаки, як в інших котлах. Така система дозволяє домогтися повного згоряння палива, збільшити час горіння 1й закладки, стабільність високої температури, високий ККД. Щоб убезпечити і забезпечити безперебійну роботу таких котлів їх оснащують вентилятором для екстреного гасіння, запобіжним клапаном, циркуляційним насосом.
 3. Пелетні. Котли функціонують на пелетах. Конструкція таких котлів включає: сам котел, автоматичну систему подачі пелет, бункер. Наявність кількості палива в камері перевіряється електронною системою і в разі необхідності включається механізм подачі пелет з бункера. Хоч і енергозалежна, зате зручне рішення.
 4. Піролізні. Відрізняються такі котли тим, що вони використовують не тільки енергію згоряння твердого палива, але і тепловиділення газів, які з’являються в процесі згоряння палива. В результаті зростає кількість виробленої енергії, а значить збільшується ККД агрегату, поліпшуються екологічні показники.

Пелети для твердопаливних котлів

Підсумок

Твердопаливні котли — універсальні пристрої і відмінна альтернатива всім іншим системам опалення, а завдяки наявності безлічі типів, кожен зможе вибрати оптимальний котел виходячи зі своїх потреб, побажань, а також бюджету.

Наша адреса:
г. Житомир, пер. 2-й Полевой 2
Контактні тел.:
+380 (98) 269 45 86
+380 (63) 116 11 52

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах:

 

  ×

   ×